Aktywizacja osób w wieku 30 lat i więcej, pozostających bez pracy w powiecie krakowskim
–
„HALO DOPŁACAMY"
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach 8 Osi Priorytetowej Rynek Pracy, Działania 8.2. Aktywizacja Zawodowa – projekty Powiatowych Urzędów Pracy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020
Cel projektu:
zwiększenie możliwości trwałego zatrudnienia 290 osób bezrobotnych powyżej 30 roku życia mieszkańców powiatu krakowskiego.
Okres realizacji projektu:
01.06.2021 r. – 30.06.2023 r.
Wartość projektu:
3 539 470,00 PLN
Grupy docelowe:
-
Osoby powyżej 50 r. ż. – 10 osób;
-
Osoby z niepełnosprawnościami – 5 osób,
-
Osoby o niskich kwalifikacjach – 65 osób,
-
Osoby długotrwale bezrobotne – 65 osób,
-
Bezrobotne kobiety – 145 osób.
Działania w projekcie:
-
Pośrednictwo pracy dla 320 osób,
-
Poradnictwo zawodowe dla 440 osób (290 osób bezrobotnych i 150 pracodawców),
-
Organizacja i finansowanie prac interwencyjnych dla 290 osób,
-
Zwrot kosztów dojazdu dla 290 osób.
UCZESTNICY PROJEKTU
W ramach projektu wsparciem objęte zostaną osoby powyżej 30 r. ż. zarejestrowane w Urzędzie Pracy Powiatu Krakowskiego, należące do co najmniej jednej z poniższych grup: tj. osoby powyżej 50 r.ż., osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niepełnosprawnościami, osoby o niskich kwalifikacjach, bezrobotne kobiety oraz osoby nie będące uczestnikami innego projektu aktywizacji zawodowej współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu, dla każdego z uczestników przedstawienie konkretnej oferty aktywizacji zawodowej poprzedzi analiza umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych danego uczestnika. Dla każdego uczestnika zostanie opracowany Indywidualny Plan Działania (IPD). Na tej podstawie Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego realizować będzie odpowiednio dobrane usługi. W ramach projektu wszyscy uczestnicy będą objęci usługami pośrednictwa pracy oraz indywidualnie dedykowanymi usługami poradnictwa zawodowego. Założone w projekcie działania skierowane są przede wszystkim na uzyskanie trwałego zatrudnienia poprzez subsydiowane zatrudnienie (prace interwencyjne wraz ze zwrotem kosztów dojazdu). Ponadto zostanie wykorzystany potencjał osób w wieku 30 lat i więcej do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości i aktywizacji zawodowej. Tak zaplanowane działania projektu pozwolą dodatkowo niwelować i usuwać skutki pandemii koronawirusa, która destrukcyjnie wpłynęła na małopolski rynek pracy.
POŚREDNICTWO PRACY
Wszyscy uczestnicy projektu (290 osób) otrzymają usługi pośrednictwa pracy, które będą polegały na: udzielaniu pomocy bezrobotnym w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia, informowaniu bezrobotnych o aktualnej sytuacji i przewidywanych zmianach na lokalnym rynku pracy, inicjowaniu i organizowaniu kontaktów bezrobotnych z pracodawcami, informowaniu bezrobotnych o przysługujących im prawach i obowiązkach.
PORADNICTWO ZAWODOWE
Usługi poradnictwa zawodowego oraz zaplanowane formy przewidziano dla wszystkich 290 uczestników projektu. Poradnictwo zawodowe będzie polegało m.in. na udzielaniu uczestnikom projektu pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu lub miejsca pracy oraz w planowaniu rozwoju kariery zawodowej, a także przygotowaniu do lepszego radzenia sobie w poszukiwaniu oraz podjęciu subsydiowanego zatrudnienia.
Uczestnicy projektu będą brali czynny udział w ustalaniu i realizacji własnej ścieżki dojścia do zatrudnienia. Beneficjenci projektu mają zapewnioną wysoką jakość doradztwa zawodowego realizowanego w ramach tematycznych warsztatów doradczych oraz indywidualnego poradnictwa zawodowego. Główne usługi z zakresu poradnictwa zawodowego to: udzielanie indywidualnych informacji zawodowych, udzielanie grupowych informacji zawodowych – metoda on-line telekonferencje, określanie predyspozycji zawodowych i zakresów kompetencyjnych stanowisk pracy, uzgadnianie szczegółowych warunków organizacji subsydiowanych miejsc zatrudnienia, pomoc pracodawcom w doborze kandydatów do pracy spośród uczestników projektu.
ORGANIZACJA I FINANSOWANIE PRAC INTERWENCYJNYCH
W ramach tego działania uczestnicy projektu podejmą pracę w ramach organizacji prac interwencyjnych (290 osób).Uczestnicy projektu będą mieli szansę za znalezienie trwałego zatrudnienia, natomiast pracodawca lub przedsiębiorca otrzyma refundację części kosztów wynagrodzenia, nagród i składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 6 miesięcy.
Prace interwencyjne będą stanowiły zatrudnienie uczestników projektu przez pracodawcę lub przedsiębiorcę, które nastąpiło w wyniku zawartej umowy i ma na celu wsparcie uczestników projektu w uzyskaniu trwałego zatrudnienia. Na podstawie zawartej umowy dokonywana będzie refundacja części kosztów poniesionych przez pracodawcę na wynagrodzenia, nagrody i składki ZUS za skierowanych bezrobotnych – uczestników projektu. Średni koszt zaplanowany w projekcie w ramach prac interwencyjnych wynosi około 1400,00 zł + zwrot kosztów dojazdu dla kandydata w wysokości 150 zł / m-c.
Projekt jest realizowany przez Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego z główną siedzibą w Krakowie oraz przez Filie Urzędu w Krzeszowicach, Skawinie i Słomnikach w celu zapewnienia uczestnikom projektu możliwości osobistego kontaktu z kadrą zarządzającą projektem oraz ułatwienia dostępu do projektu.