Aktywizacja osób w wieku 30 lat i więcej pozostających bez pracy w powiecie krakowskim -
„MANIA PRACOWANIA V"
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznegow ramach 8 Osi Priorytetowej Rynek Pracy,
Działania 8.1 Aktywizacja zawodowa – projekty Powiatowych Urzędów Pracy
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego
na lata 2014-2020
Cel projektu:
zwiększenie możliwości zatrudnienia 580 osób w wieku 30 lat i więcej pozostających bez pracy w powiecie krakowskim.
Okres realizacji projektu: 01.04.2019 – 30.06.2020
Wartość projektu: 7 536 662,44 PLN
Grupy docelowe:
Osoby powyżej 50r.ż. – 163 osoby;
Osoby długotrwale bezrobotne – 163 osoby;
Osoby z niepełnosprawnościami - 29 osób;
Kobiety
Mężczyźni nie kwalifikujący się do żadnej z powyższych grup;
Działania w projekcie:
Pośrednictwo pracy dla 580 osób
Poradnictwo zawodowe dla 580 osób
Organizacja staży dla 200 osób
Organizacja szkoleń zawodowych dla 380 osób
Wypłata jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej dla 220 osób
UCZESTNICY PROJEKTU
W ramach projektu wsparciem objęte zostanie 580 osób (w tym około 50% kobiet) w wieku 30 lat i więcej zarejestrowanych w Urzędzie Pracy Powiatu Krakowskiego jako bezrobotne i zakwalifikowanych do profilu pomocy I (tzw. bezrobotni aktywni) lub profilu pomocy II (tzw. wymagający wsparcia). W projekcie, dla każdego z uczestników przedstawienie konkretnej oferty aktywizacji zawodowej poprzedzi analiza umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych danego uczestnika. Na tej podstawie UPPK realizować będzie odpowiednio dobrane usługi i instrumenty rynku pracy, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Założone w projekcie działania skierowane są przede wszystkim na nabycie kwalifikacji, kształtowanie umiejętności (zawodowych i interpersonalnych) uczestników oraz nabycie przez nich doświadczenia zawodowego. Dodatkowo zostanie wykorzystany potencjał osób w wieku 30 lat i więcej do rozwoju przedsiębiorczości na rynku lokalnym i w regionie.
POŚREDNICTWO PRACY
Wszyscy uczestnicy projektu (580 osób) otrzymają usługi pośrednictwa pracy, które będą polegały na: udzielaniu pomocy bezrobotnym w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia, informowaniu bezrobotnych o aktualnej sytuacji i przewidywanych zmianach na lokalnym rynku pracy, inicjowaniu i organizowaniu kontaktów bezrobotnych z pracodawcami, informowaniu bezrobotnych o przysługujących im prawach i obowiązkach.
PORADNICTWO ZAWODOWE
Usługi Poradnictwa zawodowego dla 580 osób będą polegały na: udzielaniu informacji o zawodach, rynku pracy, możliwościach szkolenia i kształcenia, umiejętnościach niezbędnych przy aktywnym poszukiwaniu pracy i samozatrudnieniu, udzielaniu porad z wykorzystaniem standaryzowanych metod ułatwiających wybór zawodu, zmianę kwalifikacji, podjęcie lub zmianę pracy, w tym badaniu kompetencji, zainteresowań i uzdolnień zawodowych, kierowaniu na specjalistyczne badania psychologiczne i lekarskie umożliwiające wydawanie opinii o przydatności zawodowej do pracy i zawodu albo kierunku szkolenia, inicjowaniu, organizowaniu i prowadzeniu grupowych porad zawodowych dla bezrobotnych.
ORGANIZACJA STAŻY
Działanie to obejmuje utworzenie i finansowanie staży dla 200 osób. Każdy uczestnik stażu otrzyma zaświadczenie potwierdzające nabyte umiejętności, które umożliwi mu wejście na rynek pracy. Stanowiska odbywania stażu będą oznakowane zgodnie z wytycznymi dla programu.
ORGANIZACJA SZKOLEŃ ZAWODOWYCH
W ramach tego działania będą organizowane i finansowane grupowe i indywidualne szkolenia zawodowe dla 380 osób (w tym 220 szkoleń przygotowujących do prowadzenia działalności gospodarczej. Projekt zapewnia uczestnikom szkoleń m.in. materiały szkoleniowe oraz wydanie zaświadczenia MEN, świadectwa uczestnictwa w procesie szkolenia lub innego równoważnego certyfikatu potwierdzającego nabyte kwalifikacje. Szkolenia zorientowane będą na zdobycie, zmianę lub uzupełnienie kwalifikacji zawodowych uczestników projektu. Rodzaje organizowanych szkoleń będą uzależnione od potrzeb zgłaszanych przez osoby bezrobotne oraz pracodawców w oparciu o informacje o zawodach deficytowych i nadwyżkowych.
JEDNORAZOWE ŚRODKI NA PODJĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Działanie to obejmuje wypłatę jednorazowych środków na podjęcie własnej działalności gospodarczej dla 220 osób. Nowo powstałe firmy będą monitorowane przez okres 12 m-cy (oświadczenia kwartalne, wizyty monitorujące).
Projekt jest realizowany przez UPPK z główną siedzibą w Krakowie oraz przez Filie Urzędu w Krzeszowicach, Skawinie i Słomnikach w celu zapewnienia uczestnikom projektu możliwości osobistego kontaktu z kadrą zarządzającą projektem oraz ułatwienia dostępu do projektu.