Wydawca treści

Przyjazny Klimat dla Przedsiębiorczości

W dniach 15-16 czerwca Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego zorganizował cykl konferencji pod nazwą „Przyjazny Klimat dla przedsiębiorczości" składający się z 7 bloków tematycznych. Spotkania skierowane były do różnych grup odbiorców w zależności od  potrzeb zgłaszanych przez klientów Urzędu.

Do uczestnictwa w konferencji „Dojrzałość będzie atutem" zaproszono osoby bezrobotne powyżej 50 roku życia. Przedstawicielka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie zaprezentowała rezultaty projektu „50+ dojrzali potrzebni, kompetentni" jako przykład dobrych praktyk skierowanych do grup defaworyzowanych na rynku pracy. Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego dla tej grupy klientów proponuje projekt „Gwarancja 50+" realizowany do 2016 roku w ramach Programu Regionalnego Województwa Małopolskiego. Projekt zakłada pomoc dla 120 osób w postaci organizacji staży, szkoleń zawodowych, robót publicznych oraz wypłatę jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej.

W Forum Podkrakowskiego Rynku Pracy wzięli udział przedsiębiorcy z terenu Powiatu Krakowskiego, którzy otrzymali dofinansowanie na stworzenie nowych firm i miejsc pracy. Osoby, które otrzymały dotacje zaprezentowały swoje przedsiębiorstwa, wymieniały doświadczenia, oferowały swoje produkty i usługi na stoiskach wystawienniczych. Ponadto podsumowano rozwój przedsiębiorczości w powiecie za rok 2014 i zorganizowano konsultacje dla pracodawców. Na koniec Starosta Krakowski uroczyście wręczył przedsiębiorcom listy gratulacyjne.

Konferencja „Młodość i co dalej…" zgromadziła osoby do 30 roku życia, którym Urząd proponuje uczestnictwo w projekcie „Lubię to". Projekt zakłada objęcie wsparciem 800 osób bezrobotnych w postaci: organizacji staży, szkoleń zawodowych, środków na działalność gospodarczą, finansowania studiów podyplomowych czy bonów na zasiedlenie oraz usług pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego. Ponadto omawiano sytuację młodych mieszkańców Powiatu Krakowskiego w porównaniu z Małopolską, z uwzględnieniem problemów o barier wejścia młodych na rynek pracy.

Dodatkowo odbyło się seminarium „Perspektywy współpracy na lokalnym rynku pracy" z udziałem członków Powiatowej Rady Zatrudnienia, na którym przedstawiona została Strategia Współpracy do 2020 roku oraz założenia do Roli Rady Rynku Pracy w Powiecie Krakowskim. Seminarium zakończyło się posiedzeniem Powiatowej Rady Zatrudnienia i podjęciem uchwał w sprawach bieżących.

W konferencji „Dialog społeczny jako komunikacja między ważnymi podmiotami życia społecznego" uczestniczyli przedstawiciele szkół z terenu powiatu, organizacji pozarządowych i innych instytucji związanych z rynkiem pracy. Dyskutowano o rodzajach,  możliwościach i efektach jakie niesie ze sobą działanie w ramach partnerstwa o szansach jakie daje Europejski Fundusz Społeczny.

Na seminarium „Samotne matki samodzielne na rynku pracy" zaproszono kobiety wychowujące dzieci aby uzyskać informacje o przyczynach i barierach w powrocie na rynek pracy a co za tym idzie pogodzenia życia zawodowego z rodzinnym.

Cały cykl konferencji zakończyła „Akademia Partnerstwa i Współpracy", na której Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka w ramach rozwoju partnerstwa lokalnego na rzecz rynku pracy w powiecie krakowskim podpisał porozumienia z Lokalnymi Grupami Działania, Izbami Gospodarczymi, Organizacjami Pozarządowymi, Wójtami i Burmistrzami gmin Powiatu Krakowskiego.

Opracowała: Paulina Belska

Zdjęcie galerii artykułu:  - DSC09380(1).JPG&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu:  - DSC09380(1).JPG&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - DSC09420(1).JPG&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - DSC09501(1).JPG&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - DSC09543(1).JPG&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - DSC09573(2).JPG&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - DSC09612(1).JPG&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - DSC09732(1).JPG&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - DSC09781(1).JPG&imagePreview=1