Wydawca treści

Lubię to VI



Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie krakowskim - LUBIĘ TO VI

 

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego

Oś Priorytetowa I Osoby młode na rynku pracy,

Działanie 1.1 Działania Publicznych Służb Zatrudnienia na rzecz podniesienia aktywności zawodowej osób młodych w wieku 18-29 lat,

Poddziałania 1.1.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

 

Okres realizacji projektu: 1 STYCZEŃ 2021– 31 GRUDZIEŃ 2022

WARTOŚĆ PROJEKTU: 15 012 057,60 zł

Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia osób bezrobotnych do 30 roku życia, z terenu Powiatu Krakowskiego.

UCZESTNICY PROJEKTU – KRYTERIA DOSTĘPU

Projekt jest skierowany do 1500 osób bezrobotnych (w tym 50% kobiet) mieszkańców Powiatu Krakowskiego w wieku 18-29 lat, zarejestrowanych w Urzędzie Pracy Powiatu Krakowskiego.

Osoba z kategorii NEET  zgodnie z definicją PO WER 2014-2020 tj. osoba w wieku 18-29 lat, która spełnia łącznie trzy warunki:

  • nie pracuje tj. osoba bezrobotna,

  • nie kształci się tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym (do NEET zaliczamy też bezrobotnych studentów studiów zaocznych i wieczorowych),

  • nie szkoli się tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy (należy zweryfikować czy brała ona udział w tego typu formie aktywizacji, finansowej ze środków publicznych, w okresie ostatnich 4 tygodni),

Zapraszamy do skorzystania z usług w ramach projektu byłych  uczestników projektów z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach CT 9 w RPO.
 
Wsparcie dla osób młodych do 29 roku życia pozostających bez zatrudnienia jest udzielane w projekcie  zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce, tzn. w ciągu czterech miesięcy osobom młodym zostanie zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu lub inna forma pomocy prowadząca do aktywizacji zawodowej. Przy czym, okres 4 m-cy, w ciągu którego należy udzielić wsparcia osobom do 25 roku życia liczony będzie od dnia rejestracji w urzędzie pracy, a w przypadku osób powyżej 25 roku życia okres ten liczony będzie od dnia przystąpienia do projektu.

USŁUGI PROJEKTOWE

  • Pośrednictwo Pracy – 1500 osób

  • Poradnictwo zawodowe – 1500 osób

  • Organizacja Staży – 1000 osób

  • Organizacja szkoleń zawodowych – 160 osób

  • Organizacja szkoleń dla przyszłych przedsiębiorców – 260osób

  • Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej – 260 osób

  • Finansowania kosztów studiów podyplomowych – 90 osób

  • Finansowanie prac interwencyjnych – 50 osób

    POŚREDNICTWO PRACY

Usługi Pośrednictwa Pracy będą polegały na:

  • udzielaniu pomocy bezrobotnym w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia,

  • informowaniu bezrobotnych o aktualnej sytuacji i przewidywanych zmianach na lokalnym rynku pracy,

  • inicjowaniu i organizowaniu kontaktów bezrobotnych z pracodawcami,

  • informowaniu bezrobotnych o przysługujących im prawach i obowiązkach.

 
Usługi pośrednictwa pracy przewidziane są dla wszystkich uczestników projektu 1500 osób.

PORADNICTWO ZAWODOWE

Usługi Poradnictwa Zawodowego będą polegały na udzielaniu osobom bezrobotnym pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu lub miejsca pracy oraz w planowaniu rozwoju kariery zawodowej, a także na przygotowywaniu do lepszego radzenia sobie w poszukiwaniu i podejmowaniu pracy.

Usługi Poradnictwa zawodowego będą polegały na:

  • udzielaniu informacji o zawodach, rynku pracy, możliwościach szkolenia i kształcenia, umiejętnościach niezbędnych przy aktywnym poszukiwaniu pracy i samozatrudnieniu,

  • udzielaniu porad z wykorzystaniem standaryzowanych metod ułatwiających wybór zawodu, zmianę kwalifikacji, podjęcie lub zmianę pracy, w tym badaniu kompetencji, zainteresowań
     i uzdolnień zawodowych,

  • kierowaniu na specjalistyczne badania psychologiczne i lekarskie umożliwiające wydawanie opinii o przydatności zawodowej do pracy i zawodu albo kierunku szkolenia,

  • inicjowaniu, organizowaniu i prowadzeniu grupowych porad zawodowych dla bezrobotnych.

Usługi poradnictwa zawodowego przewidziane są dla 1500 uczestników projektu.

ORGANIZACJA STAŻY

Działanie to obejmuje utworzenie i finansowanie staży dla 1000 osób. Każdy uczestnik stażu otrzyma zaświadczenie potwierdzające nabyte umiejętności, które umożliwi mu wejście na rynek pracy.
 
ORGANIZACJA SZKOLEŃ

W ramach tego działania będą organizowane i finansowane grupowe i indywidualne szkolenia zawodowe dla 160  osób. Dodatkowo przewidziano szkolenia w zakresie "Młody przedsiębiorca" dla 260 osób.
 
STUDIA PODYPLOMOWE

Finansowanie kosztów studiów podyplomowych dla 90 osób należne organizatorowi studiów do wysokości 100%, jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia. Średni koszt zaplanowany w projekcie wynosi  5000 zł.
 
PRACE INTERWENCYJNE
Prace interwencyjne - to zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę lub przedsiębiorcę, które nastąpiło w wyniku umowy zawartej ze Starostą i ma na celu wsparcie osób bezrobotnych. Na podstawie zawartej umowy dokonywana jest refundacja części kosztów poniesionych przez pracodawcę na wynagrodzenia, nagrody i składki ZUS za skierowanych bezrobotnych.

Możliwość refundacji na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:
 art. 51 ustawy:

  • ust. 1- obowiązek zatrudnienia przez okres 9 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy, gdzie 6 miesięcy stanowi okres refundacji, a po jej zakończeniu pracodawca ma obowiązek przez 3 miesiące utrzymania w zatrudnieniu skierowanego bezrobotnego;

 
JEDNORAZOWE ŚRODKI NA PODJĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Działanie to obejmuje wypłatę jednorazowych środków na podjęcie własnej działalności gospodarczej dla 150 osób. Nowo powstałe firmy będą monitorowane przez okres 12 m-cy (oświadczenia kwartalne, wizyty monitorujące). Średni koszt zaplanowany w projekcie 25 000,00 zł.
 

Dokumenty do pobrania