Branżowe Targi Pracy i Edukacji – „Bezpieczeństwo na Rynku Pracy”
W dniu 10 kwietnia 2025 roku w Hotelu Premier Kraków odbył się drugi dzień wydarzenia „Wiosna na Rynku Pracy” pod hasłem „Bezpieczeństwo na Rynku Pracy”. Wydarzenie zgromadziło setki uczestników – uczniów, osoby bezrobotne i poszukujące pracy, instytucje szkoleniowe oraz pracodawców z wielu branż. Całe wydarzenie miało charakter branżowych targów pracy i edukacji, wzbogaconych o innowacyjne warsztaty, pokazy służb mundurowych oraz przestrzeń networkingową.
W strefie wystawienniczej odwiedzający mieli okazję spotkać się z ponad 45 przedstawicielami firm z branży budowlanej, handlowej, usługowej, transportowej, logistycznej, produkcyjnej, administracyjnej oraz wielu innych. Na uczestników wydarzenia czekały także stanowiska instytucji szkoleniowych oraz punktów konsultacyjno-informacyjnych. Dodatkowo uczestnicy mogli zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy, skonsultować swoje CV, odbyć wstępne rozmowy kwalifikacyjne czy uzyskać informacje o dostępnych szkoleniach i formach wsparcia.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska służb mundurowych w tym Policji, Straży Pożarnej, Wojska Polskiego, Straży Ochrony Kolei oraz Karpackiego oddziału Straży Granicznej. Nie bez znaczenia dla odwiedzających osób bezrobotnych i poszukujących pracy miały stanowiska instytucji wspierających rozwój zawodowy i przedsiębiorczość m.in Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, Ochotniczy Hufiec Pracy, a także Grodzki Urząd Pracy w Krakowie oraz Powiatowe Urzędy Pracy z Proszowic, Wieliczki i Wadowic.
Równolegle do targów, w salach konferencyjnych odbywały się liczne warsztaty i spotkania rozwojowe, dostosowane do potrzeb różnych grup uczestników m.in. warsztaty pt. „W świecie zawodów”, podczas których uczestnicy przenosili się do wirtualnej rzeczywistości, by za pomocą gogli VR poznawać zawody i sprawdzać swoje predyspozycje.
Podczas spotkań w ramach „Indywidualnej oceny kompetencji” osoby bezrobotne i poszukujące pracy mogły wykonać psychometryczne testy i analizy pomagające określić swoją ścieżkę zawodową.
Dla osób chcących założyć własny biznes odbyły się również warsztaty pt. „Startuj w biznesie”, gdzie zainteresowane osoby mogły otrzymać praktyczne porady na temat prowadzenia własnej działalności gospodarczej, w tym również informacje
o możliwości otrzymania dofinansowania z Urzędu Pracy.
Na koniec odbyły się Warsztaty z poradnictwa zawodowego z wykorzystaniem gier szkoleniowych, czyli interaktywne zajęcia rozwijające kompetencje w atrakcyjnej formie grywalizacji.
Wydarzeniem towarzyszącym Branżowym Targom Pracy, było spotkanie Rad Programowych Małopolskich Partnerstw, które otworzyła Pani Dorota Niemiec, Dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego i jednocześnie Przewodnicząca Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Osób Młodych, a także Pan Michał Kądziołka – wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Przedstawiciele Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Osób Młodych, Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Kształcenia Ustawicznego oraz Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Integracji i Wielokulturowości dyskutowali o „Możliwości kooperacji małopolskich partnerstw. Zbyteczne czy potrzebne?”.
Ważnym elementem wydarzenia był również wernisaż prac konkursowych pt. „Artystyczne oblicze służby”, prezentujący prace uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krzeszowicach, Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie. Nagrody wręczył Pan Grzegorz Stokłosa, członek Zarządu Powiatu w Krakowie. Organizatorzy Targów Pracy przewidzieli również możliwość oddania głosu przez uczestników wydarzenia na najlepszą pracę w ramach konkursów „Pasja w zawodzie” i „Ja, moja przyszłość – mój zawód”.
Dodatkowo na zwiedzających Branżowe Targi Pracy czekały pokazy ratownictwa medycznego i poszukiwawczego, podczas których służby mundurowe zaprezentowały specjalistyczny sprzęt oraz procedury ratunkowe.
Zapraszamy do oglądnięcia fotorelacji z drugiego dnia Targów Pracy i Edukacji „Wiosna na Rynku Pracy”.